Méltó tisztelgés Petőfi előtt – Szabadság és szerelem Partiumban

Idén ünnepeljük Petőfi Sándor, az egyik legnagyobb magyar költőnk, születésének 200. évfordulóját és nem is lehetne méltóbb tisztelgés öröksége előtt, mint a 19. századba visszanéző kosztümös dokumentumfilm, amely hitelesen mutatja be a költő gondolatvilágát, azt, hogy miért is ragaszkodott a „Szabadság, szerelem” kettőséhez és hogyan kapcsolódnak ehhez Partiumba tett utazásainak élményei. A 2022-ben készült film rendezői Hajduk Márta, Novák Lajos és Novák Péter Sámuel, a Székely Szeretetszolgálat Alapítvány megbízásából a KárpátPress Stúdió gondozásában jelent meg. A filmnek nem csupán az irodalomtörténelmi, de a vizuális és esztétikai értékeit is érdemes kiemelni, a film szereplői a Nagyváradi Szigligeti Színház művészei, a krónikás szerepében Csadi Zoltánt láthatjuk, a zenei háttérért pedig Könczei Árpád zeneszerzőt illeti a dicséret.

A Kárpátaljai Szövetség 2023. január 26-ai rendezvényén mutatja be az egyszerre informatív és lírai hatású játékfilmet a budapesti székházában, ahol közönségtalálkozóra is sor kerül. A Kárpátaljai Est részleteiről a honapunkon és a Facebook oldalunkon értesítjük a kedves érdeklődőket.

A filmről Hajduk Mártát, a film forgatókönyvíróját és társrendezőjét kérdeztük.

Honnan jött a filmötlet? Melyek voltak az első lépések?

„Hagyj jeleket a világban!” Ezt az intelmet id. Hankiss János professzor – Petőfi rokon –  hagyta örökül gyermekeinek. Mi is megfogadtuk ezt. Valami olyat szerettünk volna alkotni a bicentenárium tiszteletére, amely kicsit más, ami érzelmi terepet ad Petőfi általunk kiválasztott, ma is érvényes üzeneteinek, amely bemutatja a főszereplők kevésbé ismert alakját. Ami segít abban, hogy az iskolákban is közel kerüljön a Költő a fiatalokhoz.

Az első két fontos lépés a felkészülés, megtalálni azt a fő üzenetet, érzékeltetni annak társadalmi hátterét, amiből a 21. századi emberek gondolkodásába is átkerülhettek a költő értékei.  

Alkotótársaival hogyan osztották el a feladatokat?

Egy kis alkotóközösségnél mindenki azt csinálja, amihez ért, egymást segítve még többet is. Különösen akkor fontos ez, ha közvetlenül a forgatási időpont előtt kiderül: nem kapott a filmötletünk, szinopszisunk pénzügyi támogatást. Talán dacból, önkéntes munkával még többet vállaltunk, de közösen úgy döntöttünk, hogy elkészítjük a mi Petőfi-trilógiánkat, amire saját erőnkből futotta. Petőfi felvidéki és kárpátaljai barangolásait már támogatás nélkül nem tudjuk elkészíteni.  Nem mondtunk le róla, csak reméljük, hogy az elkészült két film közönség- és televíziós sikere alapján megérdemli a harmadik rész is a trilógiához való csatlakozást.

A film kritikusai szerint egy életszerű, nem közhelyes Petőfit sikerült a filmvászonra vinni. Mi alapján történt a szereplőválogatás?

Több közönségtalálkozón és írásban küldött kritikák kiváló összefoglalója, hogy „nem közhelyes” filmekről van szó. Egy színház szigorúan tervezett életéből nehéz kivenni egy kétnapos forgatásra színészeket. A szerencse ismét mellénk szegődött. A nagyváradi Szigligeti Színház fotótárából választottunk szereplőket, akik a cél érdekében önkéntes munkával csatlakoztak hozzánk. Hogy mennyire sikeresen, azt a film igazolja.

Gróf Teleki Sándor, a “vad gróf” Petőfi barátja (Kovács Levente)

Mi volt a legnagyobb kihívás a film megvalósítása kapcsán?

A pénzügyi források teljes hiánya. Sok pénz hátterében könnyű forgatókönyvet írni, egészen másképp röpködnek a fordulatok, mint amikor állandóan azzal szembesülünk, hogy ez vagy az nem valósítható meg. Sajnos, a filmes életünk bebizonyította, hogy a szegényes háttérmegoldásokat úgy kell vezényelni, hogy a néző ezeket ne lássa. A pénz hiányát próbáltuk más művészeti alkotásokkal pótolni, hogy se az alkotó, se a néző ne tegye fel azt a prózai kérdést: miért van Júlia és Petőfi mindig ugyanabban a ruhában? A humor, az indulatok, a gyönyörű vágóképek, Könczei Árpád zenéje, a színészek alakításai mind-mind részei annak, hogy ismert történetrészeket hogyan lehet koszorúba fonni és emlékül a jövőre hagyni.

Mi a legkedvesebb emléke a film készítése kapcsán?

Nagyon sok emlékünk van. Nekem az önkéntesség vállalása alkotók és szereplők részéről egyaránt. Olyan hangulatot teremtettek a forgatás alatt, amiből érződött, hogy ők is élvezik a szituációkat. Ide sorolom még a székelyhídi gyermekotthon kis színészeivel való forgatást, a nagykárolyiak óriási szeretetét. Ahova mentünk, mindenhol szinte kérés nélkül segítettek, hogy hiteles legyen a film az általunk elképzelt 19. századi Partium hangulatához.

Milyennek látja a film utóéletét? Milyen a közönség visszajelzése?

Nyitott ajtók várták a filmet, az MTVA és a Helyi Televíziók Országos Szövetségének hálózatán keresztül, a több közönségtalálkozó mind jelzi a sikert. Ami fájó, hogy szeptember óta nem sikerült eljutnunk a magyar irodalomórákra, pedig diáknak-tanárnak egyaránt segít Petőfi értékeinek felmutatásában a film.

2019-2022 között Borzák Tibor Rokonom, Petőfi című könyve alapján is készült az Önök rendezésében egy dokumentumfilm. Az az alkotás hogyan kapcsolódik a Szabadság és szerelem Partiumban c. filmhez? Miben hasonlít és miben tér el?

A filmet 2018 óta terveztük Novák Lajos producer, rendezővel. Itt is a koncepció megtalálása vett el sok időt. Borzák Tibor 2016-ban megjelent könyve döbbenetes, 12 Petőfi-rokon családjáról szól, közel 30 éves kutatásai alapján családfák is segítik az olvasó eligazodását. Nehéz egy ilyen könyvnek a filmes feldolgozása. Végül hat ismert és kevésbé ismert családot választottunk ki, akik a Petőfi-rokon 20. századi tetteiről szólnak, amit a társadalmi-politikai háttérbe helyeznek el. Különlegességét az is adja, hogy a 21. századba visszatérő költő mutatja be egykori és mai rokonait. A költő szerepében Felföldi Szilárd színész tár fel érdekes életutakat. A filmet a Kárpátaljai Szövetség tagjainak is szívesen bemutatjuk. Hasonlóság a partiumi filmmel annyi, hogy az ott megjelent értékek a rokonok filmjében is felfedezhetőek. Pedig ők nem Petőfi leszármazottai, hanem szüleinek oldalági rokonai. Izgalmas örkényi fűzér lett a film, amelyben csodálatos zenék választják el az egyes kisfilmeket. Ezek a szerzők és előadók is önként csatlakoztak a filmhez.

A sikerek alapján terveznek még hasonló filmet rendezni?

Azt gondolom, hogy a harmadik film még a csoda eljövetelével elkészülhet. Koncepciója elkészült, a felvidéki utazás ismeretlen, de Petőfi megismeréséhez fontos irodalomtörténeti érdekességet tár fel, a film második része és a Munkácsi várban, a KVIT tagjaival töltött irodalmi alkotók már a 19. századi Petőfi örökség feltáratlan kérdéseiről beszélnek. Mint a többi, ez a film is titkokat boncolgat, megmutatja, hogy egy messziről jött kisgyerek kitartása hogyan is röpítette őt a fellegekbe.

A nyitóképen Fodor Réka és Hunyadi István látható Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerepében Nagykárolyban.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s